بالش طبی یا معمولی

بالش های طبی و معمولی

بالش را در یک تعریف کلی میتوان به عنوان کیسه‌ای پارچه‌ای توصیف کرد که با محتویاتی نرم پُر شده و معمولا برای قرار گرفتن زیر سر در هنگام خواب استفاده می‌شود. کاربرد‌های دیگری نیز برای این محصول تعریف شده که از کوسن برای مبلمان تا بالش‌های لوله‌ای یا متکا برای تکیه در سفره ‌خانه و محیط‌ های کلاسیک کاربرد دارد.

انواع بالش های طبی، کودک و نیز مدل ‌های فانتزی و تزئینی هم در این مجموعه بزرگ جای می‌گیرند. اما آنچه معمولا از آن به نام بالش یاد می‌کنیم همان بالش معمولی است که برای خواب به‌کار می‌رود.

بالش ایده آل کدام است؟

برای آنکه یک بالش ایده آل نامیده شود؛ شرایط مختلفی باید سنجیده شوند. اما معمولا مهمترین معیار راحتی افراد هنگام خوابیدن است.برای راحت خوابیدن یک تشک ایده آل هم از نساز های اساسی ایت.

به عنوان مثال، شخصی که به خوابیدن بر روی شکم عادت دارد نیازمند یک بالش نازک و نرم است. اگر شخصی دچار ناراحتی در مهره های گردن میباشد،باید از بالش با درجه سختی و ضخامت بالا استفاده کند. افرادی که به پهلو میخوابند، انتخاب های گسترده تری دارند، چرا که انواع بالش میتواند مناسب آنها باشد.اما دیگر مورد مهمی که در انتخاب یک بالش باید در نظر گرفته شوند. جنس رویه مناسب به جهت عدم بروز حساسیت است.

دسته ‌بندی‌ کلی:

تا چندین سال پیش اغلب بالش‌ها دست ‌دوز و خانگی بودند و اغلب نیز با پارچه‌های معمولی روکش می‌شدند. محتوای داخل آنها هم پر یا پنبه و به‌ندرت الیاف مصنوعی بود. اندازه‌ها به ‌صورت تخمینی حساب می‌شد و با وجود زیبایی و راحتی اما این بالش‌ها از هیچ الگو یا استاندارد مشخصی پیروی نمی‌کردند.

اما امروزه می‌توان بالش‌های موجود در بازار را به دو دسته کلی طبی و غیرطبی یا معمولی تقسیم‌بندی نمود:

بالش‌ معمولی

بر مبنای طرح کلی و موردپسند عموم تهیه می‌شوند. و اغلب جنبه بازاری داشته و بیشتر از نظر قیمت مورد بازبینی قرار می‌گیرند. وجود الیاف متنوع و رویه‌هایی با جنس متفاوت و نیز وزن این بالش‌ها به‌عنوان عوامل تاثیرگذار بر قیمت در این نوع کالا بسیار موثر است.

 

بالش پیلو

بالش طبی

در ساخت بالش های طبی ماجرا کمی پیچیده است. از انتخاب متریال و مواد به کار رفته درون بالش تا درجه سفتی و جنس رویه همگی نیازمند محاسبات و آزمون های متعدد است.

ارتفاع بالش‌ متناسب با فاصله گردن تا شانه‌ها و نیز در راستای محور اصلی بدن و ستون‌ مهره تنظیم می‌شود. تا در حین خواب بدن را از فُرم اصلی خارج نکند.محتویات و رویه این بالش‌ از مواد ضدحساسیت و آنتی باکتریال تهیه شده تا زمینه حفظ سلامتی و پیشگیری از بروز مشکلات تنفسی و پوستی در آنها فراهم باشد.عدم وجود درزدوخت هم علاوه بر نرمی و لطافت رویه جزو مواردی است که در بالش‌های طبی کاملا مورد توجه و حساسیت قرار می‌گیرد.

بالش طبی را میتوان از لحاظ ساختار به 4 دسته، دسته بندی کرد :

  1. بالش پر: جزو نرم ترین انواع بالش در بازار بوده و نمونه های تجملاتی آن در جهیزیه عروس هم استفاده میشود. امروزه با پیشرفت تکنولوژی در ساخت بهداشتی بالش ها مشکلاتی که عمدتا در گذشته مربوط به بهداشت بالش های پر بوده، رفع شده است.
  2. بالش الیاف : استفاده از الیاف طبیعی مانند پنبه، مصنوعی چون پلی استر و یا ترکیبی از الیاف طبیعی و مصنوعی در ساخت این بالش ها متداول است. شستشوی آسان، وزن متعادل و البته قیمت مناسب بالش های الیاف، آنها را به انتخاب پر طرفداری در بازار تبدیل کرده است.
  3. بالش طبی : بالش ‌های طبی چنان ‌که گفته شد با رعایت اصول طبی و بهداشتی تهیه می‌شوند، که بالش های طبی را در دسته بندی های متفاوت مانند زیرنشیمن طبی ،گردنی، زانویی، طبی پشت کمر مناسب خودرو و موارد متنوع دیگر جای میدهد.بالش های طبی با هدف حفظ آناتومی صحیح بدن ساخته میشوند و هریک در جلوگیری از ایجاد ناهنجاری در آناتومی بدن نقش بسیار مهمی دارند.
  1. کوسن : کوسن ها بیشتر جنبه تزئین و زیبایی داشته و نباید برای خواب از آنها استفاده کرد.

 

چگونه بالش خود را انتخاب کنیم؟

برای انتخاب بالش دلخواه خود بهتر است پیش از هر چیز الزامات بدنی و سلامتی خود را در نظر داشته باشیم. و فاکتورهای یک بالش خوب را با الگوهای بدنی خود تطبیق دهیم. توجه به موقعیت جسمانی، وضعیت سر و گردن و نیز حساسیت‌های فردی نکات مهمی در انتخاب بالش برای افراد هستند. اندازه بالش نیز با توجه به سن و جثه افراد تعیین شده و بر همین مبنا بالش‌های مناسبی برای کودکان و نوزادان نیز در بازار موجود است.

نهایتا شما تنها کسی هستید که می‌تواند بالش خود را انتخاب کند. زیرا بیش از هر چیز این راحتی شماست که می‌تواند بهترین ملاک برای انتخاب و خرید بالش دلخواهتان باشد .


اگر باز هم سوالی ذهنتان را درگیر کرده است میتوانید با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.

بالش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با ما